09 Січ

Спортивний час

Більшість відповідальних батьків розуміють, що дитина повинна розвиватися, не тільки інтелектуально, а й фізично, причому починати заняття слід якомога раніше. Далеко не всі діти стають чемпіонами або кандидатами у майстри спорту, проте елементарне фізичне виховання – спосіб забезпечити дитину необхідної рухової активністю, зміцнити імунітет, розвинути м’язи.

Дитячий спорт також допомагає привчати малят до дисципліни, надає юному спортсмену впевненості в собі, організовує дозвілля з користю для здоров’я.

При виборі секції потрібно, в першу чергу, орієнтуватися на фізичні можливості, індивідуальні здібності і здоров’я своєї дитини. Завдання батьків – прийняти правильне рішення, проаналізувавши рекомендації лікарів, керівників гуртків і думка самого майбутнього спортсмена.

Слід також враховувати, що тренери в секціях, як правило, зацікавлені у збільшенні кількості займаються у нього дітей, тому його оцінка може бути суб’єктивною. Не варто віддавати на заняття занадто маленької дитини, адже непосильне фізичне навантаження може негативно позначитися на його здоров’ї – малюку загрожує хронічна втома і відчуття неповноцінності.

Найбільш безпечні дитячі види спорту – плавання,  легка атлетика, їзда на самокаті, велосипеді тощо, танці. Головним критерієм при виборі напрямку для фізичного розвитку має бути бажання, можливості і здібності дитини.

Успіх і досягнення в конкретному виді спорту безпосередньо залежать від правильності цього рішення. Якщо малюк любить великі компанії однолітків, йому подобаються колективні ігри та спілкування, то такій дитині підійдуть командні види спорту – баскетбол, футбол, хокей і т.п.

Дитину, що володіє яскраво вираженими лідерськими якостями, слід віддати в секцію художньої гімнастики, лижного катання, тенісу, де малюк зможе самореалізуватися свої вольові якості.

Для дітей, схильних до агресії, підійдуть будь-які види єдиноборств – тут дитина зможе виплеснути негативні емоції і навчитися терпимості. Кінний спорт або плавання допоможуть «втихомирити» занадто емоційних і гіперактивних дітей, а для тихонь і сором’язливих особ ці ж заняття допоможуть розкритися і навчитися спілкуванню.

На розвиток дитячого спорту сьогодні орієнтовані дошкільні заклади. Дошкільнята щодня виконують зарядку і кілька разів на тиждень займаються фізкультурою з фахівцем. Сучасні дитячі сади оснащені необхідним обладнанням та відповідним інвентарем для організації занять. Комплекс фізичних вправ розроблений міністерством освіти, з урахуванням особливостей кожної вікової групи. Мета цих заходів – забезпечення рухової активності та ефективний розвиток всіх груп м’язів. Дитячі заняття спортом в теплу погоду повинні проводитися на свіжому повітрі. Дошкільні заклади зобов’язані організувати спеціальні майданчики, обладнані турніками, бар’єрами, колодами, гімнастичними стінками і ін.

Багато батьків недооцінюють значення фізичного виховання в дитячому садку. Вважають, що часто хворіє дитини потрібно захистити від перебування на вулиці, а якщо вже доводиться йти на заняття в саду, то потрібно одягнути малюка тепліше. Слід взяти до відома, що діти займаються спортом в дитячому садку в шортах і футболках, а не в куртці і теплих штанях. Занадто теплі речі лише посприяють надмірної пітливості, від чого підвищується ризик виникнення застуди.

Згідно з затвердженими програмами розвитку дітей, фізичні навантаження повинні чергуватися з інтелектуальними. У разі якщо дитина не відвідує дошкільний заклад, рекомендується організовувати процес фізичного виховання в домашніх умовах. Рекомендується довідатися про організацію цього процесу у кваліфікованих педагогів і педіатрів. Однак домашній режим також має на увазі заняття на свіжому повітрі – це сприяє загартовуванню організму і зміцненню імунної системи. Варто також врахувати, що заняття спортом для дітей у віці до 5 років повинні бути спрямовані на загальну фізичну підготовку малюка і виявлення його здібностей для подальшого усвідомленого вибору конкретного виду спорту.

Дошкільник може спробувати себе у різних секціях, перш ніж визначитися з вибором. Не варто забувати, що в будь-яку спортивну секцію дітей приймають тільки з дозволу лікарів, за наявності медичної довідки про поточний стан здоров’я дитини. Відомості, зазначені в цьому документі повинні бути підкріплені результатами аналізів та затверджені декількома фахівцями (окулістом, отоларингологом, педіатром, кардіологом, хірургом і т.д.). У разі відхилень у стані здоров’я пацієнта, видається довідка з обмеженням фізичної активності. Щороку юний спортсмен повинен надавати такий документ, що підтверджує відсутність протипоказань до конкретних фізичних навантажень.

Всі ці заходи необхідні для забезпечення безпеки дитини, з метою збереження його здоров’я.